روش جدید تعیین جنسیت قبل از بارداری

روش جدید تعیین جنسیت قبل از بارداری
0 ۵۹۶

آشنایی با جدیدترین روش تعیین جنسیت قبل از بارداری

روش جدید تعیین جنسیت قبل از بارداری – آزمایشات غیرتهاجمی قبل از تولد (NIPT) می تواند جنسیت جنین را بسیار دقیق و در اوایل حاملگی تعیین کند. این نگرانی وجود دارد که سهولت ، زمان بندی و دقت تعیین جنسیت NIPT ، ختم انتخابی بارداری را از طریق جنسیت (TOP) تسهیل می کند. در اینجا ، ما شیوه های فعلی ، شواهدی برای ارتباط بین NIPT و TOP انتخاب کننده جنسیت و مسائل اخلاقی مرتبط را مرور می کنیم. TOP انتخابی جنسیت ، معمولاً با ترجیح پسر ، دارای پیامدهای جدی جمعیتی در کشورهایی مانند هند و چین بوده است.

، اولتراسوند اولین روشی است که والدین جهت تعیین جنسیت جنین از آن بهره میگیرند. انتشار فناوری سونوگرافی تأثیر مستقیمی بر میزان TOP انتخابی جنسیت داشته است. اگرچه NIPT در حال حاضر هزینه بیشتری دارد ، اما ممکن است افزایش جذب این فناوری بتواند تأثیر مشابهی داشته باشد. تا حدودی به دلیل اینکه NIPT یک پیشرفت نسبتاً جدید در غربالگری قبل از زایمان است ، اطلاعات کمی در مورد تأثیر NIPT در شیوه های انتخاب جنسیت وجود دارد.

تحقیقات بیشتری برای ارزیابی و تعیین کمی TOP ناشی از تعیین جنسیت NIPT مورد نیاز است. استفاده از این فناوری ها برای انتخاب جنسیت ، علاوه بر پیامدهای عملی جمعیتی ، تعدادی از مسائل اخلاقی را نیز به دنبال دارد.

روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری

آزمایشات غیرتهاجمی قبل از تولد (NIPT) می تواند عمل ختم جنسی حاملگی (TOP) را حتی به یک مساله فوری تبدیل کند. NIPT می تواند جنسیت جنین را بسیار دقیق و در اوایل بارداری تعیین کند. به طور قابل توجهی از هفته 7 بارداری دقیق و قابل اعتماد است که  این زودتر از زمانی است که سایر تکنیک های تعیین جنسیت معمول ( مانند سونوگرافی یا نمونه گیری از پرزهای کوریونی انجام می شود.

دلایل پزشکی برای تعیین جنسیت جنین وجود دارد. به عنوان مثال ، مادر ممکن است ناقل یک اختلال مرتبط با X مانند دیستروفی عضلانی دوشن باشد و در صورت مذکر بودن جنین ، آزمایش تکمیلی درخواست کند ، به عنوان مثال اگر جنین مذکر باشد ، 50 درصد احتمال دارد تحت تاثیر قرار بگیرد 4 علاوه براین ، معمول است که والدین بخواهند جنسیت جنین را به دلایل غیر پزشکی (اجتماعی) تعیین و انتخاب کنند .

تعیین جنسیت همچنین می تواند به منظور انتخاب جنسیت  جهت  TOP، انجام شود. انتخاب جنسیت می تواند تحت تاثیر عوامل فرهنگی با با ترجیح یک جنس خاص انجام شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد انتخاب جنسیت به نفع مذکر در برخی مناطق مختلف جهان مانند  هند ، 7 چین ، 8 در حال انجام است. همچنین ممکن است دلیل انجام این کار درراستای توازن جمعیتی خانواده باشد ( دارای یک یا چند فرزند از یک جنس و تمایل به داشتن  فرزند ازجنسیت دیگری داشته باشد ). در هر صورت هر دو دلیل ذکر شده برای انتخاب جنسیت منتهی به طرح مسائل اخلاقی پیچیده ای خواهد شد.

بررسی عملکرد فعلی TOP انتخابی جنسیت ، شواهد مربوط به رابطه بین NIPT و TOP انتخابی جنسیت و مسائل اخلاقی مرتبط با استفاده از NIPT برای تسهیل TOP انتخابی جنسیت است. این مطالعه مروری ممکن است برای پزشکان و متخصصان سلامت دارای نقش در ارائه خدمات تعیین جنسیت NIPT می باشند و همچنین سیاست گذاران آگاه که موضوع تعیین جنسیت قبل از تولد را در نظر می گیرند مفید باشد.

تعیین NIPT و جنسیت قبل از بارداری

آزمایش غیر تهاجمی پیش از تولد NIPT برای غربالگری شرایط کروموزومی مانند اختلالات تریزومی و در برخی موارد ریزش های کوچک ایجاد شد. (11) NIPT همچنین می تواند جنسیت جنین را در اوایل بارداری تعیین کند. NIPT در هنگ کنگ و ایالات متحده در سال 2011 در دسترس قرار گرفت و سپس در سراسر جهان سریعا گسترش یافت( 12) NIPT مزایای زیادی نسبت به سایر روشهای غربالگری و/یا تعیین جنسیت دارد. این روش غیرتهاجمی بوده (فقط نیاز به نمونه خون از مادر دارد) و بنابراین خطرات کمتری نسبت به روشهای تشخیصی تهاجمی مانند آمنیوسنتز و نمونه گیری از پرزهای کوریونی دارد. همچنین دقیق تر است و می تواند زودتر از سایر گزینه های غربالگری ، غربالگری ترکیبی سه ماهه اول (CFTS) انجام شود ، که جنسیت جنین را تعیین نمی کند.13

NIPT برای تعیین جنسیت جنین بسیار دقیق است. بررسی سیستماتیک در سال 2017 نشان داد که حساسیت و ویژگی NIPT برای جنسیت جنین به ترتیب 0.989 و 0.996 است. NIPT همچنین می تواند برای نشان دادن وجود آنوپلوئیدی های کروموزوم جنسی (SCAs و سایر اختلالات رشد و جنسی) استفاده شود با این حال ، مهم است که توجه داشته باشیم که دقت NIPT برای SCA ها متفاوت است و از دقت آن نسبت به استفاده از آن برای اختلالات کروموزومی اتوزومال کمتر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.