کلاس ‌های بارداری و آمادگی زایمان

کلاس ‌های بارداری و آمادگی زایمان
۱۹,۷۹۸

کلاس ‌های بارداری و آمادگی زایمان

اگر بارداری و ترس زایمان توانسته دلتان را به آشوب بیندازد.باید بگوییم به دنیای مادران خوش آمدید! اضطراب و نگرانی از همراهان همیشگی مادران است؛ اما چطور می‌توان با آن کنار آمد؟ ترس از ناشناخته‌های پیش از بارداری، حین زایمان و پس از تولد نوزاد را چگونه می‌توان مدیریت کرد؟

چه راه‌کاری برای رویارویی علمی و واقع‌بینانه با چالش‌های بارداری وجود دارد؟

کلاس های آمادگی زایمان طبیعی بارداری یکی از بهترین راه‌حل‌های رویارویی با ناشناخته‌های دوران حاملگی است. این کلاس‌ها که در قالب چند جلسه با فواصل زمانی مناسب برگزار می‌شوند تمام آن‌چه باید بدانید، یاد بگیرید و تجربه کنید را به شما آموزش می‌دهند.
همچنین آشنایی با خانم‌های باردار دیگر و شنیدن تجربیات آن‌ها می‌تواند به آرامش روانی شما کمک کند.
در انتهای هر جلسه، مربی به آموزش ورزش‌های مخصوص هفته به هفته بارداری و تمرینات کششی مخصوص می‌پردازد. تمامی کلاس‌های آمادگی بارداری زیر نظر متخصص و پزشک مرتبط برگزار می‌شوند.

برخی از ویژگی های کلاس‌های آمادگی برای زایمان

 1. به پرسش‌های شما پاسخ‌های علمی و معتبر می‌دهند.
 2. از استرس و اضطراب شما می‌کاهند.
 3. تغذیه‌ی مناسب دوره‌ی بارداری را آموزش می‌دهند و رژیم غذایی سالمی برایتان تهیه می‌کنند.
 4. شما را نسبت به تمامی چالش‌های بارداری و زایمان آگاه می‌کنند.
 5. آموزش‌های لازم را به همسرتان ارائه می‌دهند.
 6. از پیش از زایمان تا پس از تولد کودکتان در کنار شما هستند و از شما حمایت می‌کنند.

کلاس ‌های بارداری و آمادگی زایمان در این کلاس‌ها در هشت جلسه برگزار می‌شوند و در هر جلسه علاوه بر رفع مشکلات و پاسخگویی به سوالات شما، آموزش‌های لازم و متناسب با مدت زمانی که تا زایمان باقی مانده است در اختیار شما و همسرتان قرار می‌گیرد.علاوه بر این، تمرینات کششی هر دوره از بارداری به شما آموزش داده می‌شود.
در طی این جلسات به علائم و چالش‌های بارداری هفته به هفته پرداخته می‌شود و مادران آماده‌ی رویارویی با شرایط جدید بدن خود می‌گردند.

کلاس های آمادگی زایمان طبیعی

جلسه‌ی اول که بین 20 تا 23 بارداری برگزار می‌شود به ارائه‌ی مقدمه‌ای درباره‌ی اهداف کلاس، نحوه‌ی برگزاری کلاس‌ها و معرفی مادران می‌گذرد.سپس بهداشت فردی بر اساس تعیین آناتومیک و فیزیولوژیک بررسی می‌شوند و به پرسش‌های احتمالی و شکایات شایع مادران نیز پاسخ داده خواهد شد. در انتها تمرین‌های کششی تنفسی و تن‌آرامی دوره به مادران آموزش داده می‌شود.

تمرکز جلسه‌ی دوم که در هفته 24 تا 27 بارداری برگزار می‌شود بر روی تغذیه دوران بارداری است. بایدها و نبایدهایی که باید به آن‌ها توجه داشته باشید و اصول غذایی مناسبی که لازم است از آن پیروی کنید.
در انتهای این جلسه نیز مانند سایر جلسات، تمرین‌های کششی تنفسی و تن‌آرامی و ورزش‌های مخصوص این هفته‌ها آموزش داده می‌شوند.

در هفته‌ی 28 و 29 بارداری، جلسه‌ی سوم برگزار می‌شود که به بهداشت روانی رشد و تکامل جنین در شکم مادر می‌پردازد. آموزش به همسران از دیگر برنامه‌های این جلسه است.در انتها نیز به ورزش‌های مخصوص، تمرینات کششی تنفسی و تن‌آرامی پرداخته می‌شود.

این جلسه که در هفته‌ی 30 تا 31 بارداری قرار دارد، جلسه‌ی پاسخگویی به نگرانی‌های شماست. علائم هشدار بارداری کدامند؟
چه زمانی باید به پزشک خود مراجعه کنید؟
آیا علائمی که در بدن خود مشاهده کرده‌اید عادی و متداول میان مادران دیگر است یا زنگ خطر به حساب می‌آید؟ چه تمرین‌های کششی تنفسی (و تن‌آرامی) را در این هفته می‌توانید انجام بدهید؟

هفته‌ی 32 و 33 بارداری زمان آن رسیده است که به انتخاب روش زایمان و برنامه‌ریزی برای زایمان بپردازید.
در این جلسه به پرسش‌های شما درباره‌ی فواید و مشکلات زایمان طبیعی و سزارین پاسخ داده خواهد شد و روش‌های بی‌دردی و کاهش درد زایمان نیز به شما آموزش داده می‌شود.
‏تمرین‌های کششی تنفسی و تن‌آرامی مناسب دوره‌ای که در آن قرار دارید به شما آموخته می‌شود و در صورت امکان، شرایط ‏بازدید از مراکز درمانی زایمانی نیز فراهم خواهد شد.

 1. در هنگام زایمان چه مراحلی طی خواهد شد؟
 2. وضع حمل در چه شرایطی می‌تواند اتفاق بیفتد؟
 3. مداخلات ضروری در هنگام زایمان چه هستند؟

در هفته‌ی 34 و 35 بارداری به پاسخ این پرسش‌ها و ‏آشنایی با مراحل زایمان و وضعیت های مختلف زایمان می‌پردازیم؛ نقش همراه را بررسی می‌کنیم و فیلم مرتبط با موضوعات هفته را مشاهده خواهیم کرد.
همچنین تمرین‌های کششی تنفسی و تن‌آرامی در انتهای جلسه انجام می‌شود.

در کلاس‌های آمادگی برای زایمان، بخشی از جلسه‌ی هفته‌ی 36 بارداری به دوره‌ی پس از زایمان و کودک شما اختصاص داده می‌شود. آموزش شیردهی به کودک (با نمایش فیلم)، مراقبت پس از زایمان، علائم خطر پس از زایمان و تنظیم خانواده از موضوعات اصلی این جلسه هستند. این هفته تمرین‌های کششی تنفسی و تن‌آرامی مخصوص خود را نیز دارد.

آخرین جلسه‌ی کلاس‌های پیش از زایمان به مراقبت از نوزاد، علائم خطر نوزاد، شیردهی و همچنین آمادگی سایر اعضای خانواده برای پذیرش این عضو کوچک جدید می‌پردازد. شما هنوز هم می‌توانید با کمک مربی خود، تمرین‌های کششی تنفسی و تن‌آرامی مخصوص هفته را انجام دهید.

کلاس بارداری

 

.


  .

  به خاطر داشته باشید بارداری هرگز کار ساده‌ای نیست؛ نقش شما در حین و پس از زایمان به کلی تغییر خواهد کرد.
  بدنتان با انواع چالش‌ها و تغییرات روبرو خواهد شد و در نهایت شما یک انسان دیگر را در درون خودتان رشد خواهید داد.
  بارداری را دست کم نگیرید. شما حق دارید از حمایت، آموزش و مراقبت افراد دانا و آگاه این حوزه در کنار خانواده‌ی خود برخوردار باشید. این کمترین هدیه‌ایست که می‌توانید به نقش جدید خودتان بدهید.