خود مراقبتی پیش از بارداری

خود مراقبتی پیش از بارداری

خود مراقبتی پیش از بارداری
0 ۱,۰۵۹

خود مراقبتی پیش از بارداری

خود مراقبتی پیش از بارداری همه ما میدانیم در دوران بارداری زنان باید مراقبتهای ویژه ای از بدن داشته باشند اما اگر قصد بارداری داشته باشید چطور؟ آیا لازم است کار خاصی انجام بدهید؟

پاسخ این سوال روشن است: بله. باید از بدن خود مراقبت کنید تا بارداری خوب و موفقی را شروع کنید و به پایان برسانید. در اینجا توصیه های لازم برای مراقبت از خود پیش از بارداری آمده است.

سیگار را کنار بگذارید

سیگار کشیدن هم در زنان و هم در مردان باعث میشود باروری سخت تر شود. مردانی که سیگار میکشند تعداد اسپرم کمتری داشته و بخشی از اسپرمهایشان شکل غیر طبیعی پیدا میکنند.

زنان بارداری که سیگار میکشند بیشتر دچار سقط جنین میشوند. جنین در حال رشد در شکم مادر نیز ممکن است زودتر از موقع متولد شود یا وزن کمی در حین تولد داشته باشد.

وزن کم در هنگام تولد مشکلاتی برای کودک به وجود می آورد که بعضی از آنها میتواند شدید باشد. احتمال سندرم مرگ ناگهانی نوزاد نیز با قرار گیری در معرض دخانیات افزایش می یابد.

آیا میتوان به جای سیگار، سیگار الکترونیکی کشید؟

توجه داشته باشید اگر چه سیگار الکترونیکی سموم کمتری وارد بدن میکند اما باز هم نیکوتین دارد. نیکتوین از رشد درست مغز و ریه جلوگیری میکند. بنابراین هر چه سریعتر باید مصرف هر نوع سیگار را کنار بگذارید.

مراقب وزن خود باشید

اضافه وزن یا کمبود وزن باعث میشود بارداری سخت تر شود. هر چه پیش از بارداری به وزن نرمال نزدیکتر باشید، احتمال بروز مشکلاتی مانند دیابت و فشار خون بالا کمتر میشود. همچنین احتمال تولد زودرس کودک، نقایص نخاعی یا بزرگتر شدن کودک بیش از حد نرمال کمتر میشود.

وزن مناسب پیش از بارداری چقدر است؟

پیش از هر چیز باید شاخص توده بدنی خود (BMI) را بدانید تا متوجه شوید وضعیت وزن شما چگونه است. وزن مناسب بر اساس قد و سن سنجیده میشود.

سابقه سلامت خانواده خود را بررسی کنید

اگر هر یک از اعضای خانواده یا خویشاوندان نزدیک کودکی مبتلا به نقایص مادرزادی، دیابت، اختلالات تشنجی یا مشکلات رشدی بوده است موضوع را به پزشک خود بگویید. با برخی آزمایشها مانند آزمایش خون میتوان وجود ژن معیوب عامل برخی بیماریها و اختلالات و احتمال انتقال آن با کودک را مشخص کرد.

مصرف الکل و مواد مخدر را قطع کنید

مواد مخدر (مانند شیشه، هروئین و غیره) مواد شیمیایی مضری دارند که در زمان بارداری نباید وارد بدن شما شود. حتی گل (ماریجوانا) که در برخی کشورها در حال حاضر قانونی شده است نیز مواد شیمیایی بسیار مضری دارد.

مثلا مردانی که علف میکشند، مقدار اسپرمهایشان تا چندین هفته پس از قطع مصرف نیز پایین می ماند. زنانی که مواد مخدر نیز بیشتر از زنان دیگر در باردار شدن دچار مشکل میشوند. مصرف زیاد الکل نیز بر باروری تاثیر میگذارد.

کافئین را محدود کنید

بیش از 500 میلی گرم کافئین (معادل حدود سه الی چهار لیوان قهوه) در روز میتواند در بارداری اختلال ایجاد نماید.

هر گونه مشکل پزشکی که دارید به پزشک خود بگویید و گیاهان دارویی یا داروهایی را که مصرف میکنید فهرست کنید و به دکتر نشان بدهید.

توجه داشته باشید بارداری امر مهمی است بنابراین پیش از باردار شدن باید به پزشک مراجعه کنید و بر اطلاعاتی که از جستجوی اینترنتی به دست می آورید، اتکا نکنید. هر سوالی دارید از پزشک بپرسید.خود مراقبتی پیش از بارداری

مامی گل | برگزار کننده کلاس های آمادگی برای زایمان

 

 

منبع webmd

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.